Przegląd baterii łazienkowych: na jaką armaturę się zdecydować?

Marki produkujące armaturę, często oferują niezwykłe rozwiązania technologiczne połączone z unikalnym designem ich produktów. Tylko, jak dobrać model, który będzie pasować do konkretnego typu i stylu łazienki? Zobacz, na co należy zwrócić uwagę i jakie rodzaje baterii łazienkowych znajdziemy w najnowszych katalogach znanych marek.

Jak się projektuje baterie łazienkowe?

Inżynierowie, projektując nowoczesne armatury, kierują się tzw. zasadą 4xE. Ich produkty powinny być estetyczne, ergonomiczne, ekologiczne i ekonomiczne. Wybierając baterię łazienkową, należy sprawdzić, czy spełnia ona wskazane kryteria. Pod uwagę należy również wziąć rodzaj baterii i wybrać ten, który będzie pasować do wnętrza i funkcjonalności łazienki.

Rodzaje baterii łazienkowych

1. Baterie stojące (sztorcowe) montuje się w otworach na obrzeżu wanny, bidetu lub umywalki. Są popularne ze względu na swoją małą inwazyjność. Wszystko łączy się ze sobą za pomocą giętkich przewodów a instalacja nie wymaga precyzyjnego umiejscowienia rur.

2. Baterie natynkowe i podtynkowe podłącza się do instalacji wodnej bezpośrednio, dlatego przewody muszą być zaplanowane i dostosowane do projektu. Odległość między wyjściami powinna wynosić 15 cm. Wyjście ciepłej wody należy umieścić po lewej stronie. W tego rodzaju bateriach montuje się od razu przewody do ciepłej i zimnej wody, co jest ich niewątpliwą zaletą.

Kiedyś w domach królowały łazienkowe baterie natynkowe, jednak z biegiem czasu i rozwoju technologii ogromną popularność zyskały wersje podtynkowe. Mechanizm sterujący montuje się w ścianie, a na zewnątrz pozostaje jedynie dźwignia z maskownicą, przełącznikiem i wylewką baterii. 

3. Baterie wolnostojące montowane są przy wannach i umywalkach: na podłodze lub blacie poniżej. Średnica otworów ma zwykle od 28 – 35 mm. Najczęściej umywalki fabrycznie wyposażone są już w gotowe, pojedyncze otwory. Najpopularniejsze baterie to te jedno lub dwu otworowe, jednak coraz częściej w katalogach pojawiają się trzy- i czterootworowe. Baterie tego typu niezwykle elegancko wyglądają przy wannach wolnostojących i umywalkach nablatowych.  

Rodzaje głowic baterii łazienkowych

Głowica baterii odpowiada za szczelność całej aramatury. To w niej odbywa się regulowanie strumienia, jego mieszanie oraz podział na ciepłą i zimną wodę.
Na rynku dostępne są trzy typy głowic. Najstarszego typu są głowice suwakowe, które coraz rzadziej spotykamy w nowych produktach. Bardziej precyzyjnymi i wytrzymałymi są głowice ceramiczne, ułatwiające ustawienie temperatury i siły strumienia. Pozwala to na oszczędniejsze gospodarowanie wodą, co jest bardzo ważnym elementem użytkowania baterii łazienkowych. Natomiast najbardziej precyzyjne są stosowane w bateriach termostatycznych – głowice termostatyczne.

Rodzaje uchwytów baterii łazienkowych

Do najwygodniejszych w użytkowaniu zalicza się baterie jednouchwytowe. Dzięki jednemu ruchowi możemy w sprawy sposób zmienić temperaturę i siłę strumienia – oszczędzając wodę i czas. 

Do wyboru mamy również klasyczne baterie dwuuchwytowe, czyli wszystkim znane dwa kurki z ciepłą i zimną wodą. Kiedyś przez różnice, które występowały w dwóch przewodach, trudniej było ustawić temperaturę wody, co generowało zbędne koszty. Jednak obecnie, dzięki zastosowaniu nowej technologii ich zużycie wody oraz mieszanie ciepłej z zimną, nie ustępuje tym z jednym uchwytem.

Klasyczny design ,,dwóch kurków” połączony z nowoczesną myślą projektantów, tworzy niebywałe projekty.

Jak widzisz, na wybór odpowiedniej baterii łazienkowej wpływa wiele czynników. Dobierz ją tak, aby pasowała do funkcjonalności i designu twojej przestrzeni. Na szczęście projektanci każdego roku zachwycają nas nowymi projektami, które z łatwością podkreślą każde wnętrze i dodadzą mu niezwykłego charakteru.

Call Now Button

Dodatkowe info menu

DLA DESKTOP I TABLET.